Jaký webhosting vybrat pro Joomlu?

Za nějakých 8 let, co se pohybuji kolem Joomly jsem prošel pěknou řádku poskytovatelů webhostingu. Ať už pro hostování mých webů, ale i klientů. Občas jsem opravdu překvapen za jaké služby je někdo ochoten platit. V následujících odstavcích popíšu co je nutné, co je "nice to have" a srovnám nejpoužívanější české webhostingy.

 

Hostovat Joomlu je možné na webhostingu s podporou skriptovacího jazyka PHP a databáze MySQL. Od Joomla 3 jsou podoporovány i jiné. Nedoporučuji je však používat, pokud nemáte pádný důvod. Nejméně problémů je na serveru Apache.

Technické požadavky pro Joomla 3

Software Recommended Minimum
PHP 5.3 + 5.2.4 +
MySQL 5.0.4 + 5.0.4 +
Apache (with mod_mysql, mod_xml and mod_zlib) 2.x + 2.x +

Zdroj: http://www.joomla.org/technical-requirements.html

Na co si dát pozor

Je jasné, že čím větší prostor, tím lépe. Stejně tak další technické parametry lze snadno zjistit a porovnat s konkurencí. Zaměřím se na detaily, které často uniknou pozornosti a přitom je důležité o nich vědět.

Nutnost CHMOD 777

Jedna z nejotravnějších vlastností některých webhostingů jsou 2 uživatelé serveru. Pokud je jeden pro FTP a druhý pro web (Joomlu), tak soubory, co nahrajete na server přes FTP, například při instalaci, Joomla nemá právo měnit. Takže už při instalaci musíte nastavit souboru configuration.php práva 777, tedy že všichni mohou všechno. Abyste pak mohli nahrávat obrázky a rozšíření, musíte takto zpřístupnit více složek. Nejsem zrovna hacker, ale na 100% to je bezpečnostní chyba. I když Vám poskytovatel takto nastaveného webhostingu říká opak.

FTP

Z hlediska bezpečnosti nepoužívejte desítky let starý protokol FTP. Používejte alespoň FTP s kódováním nebo jeho bezpečnější variantu SFTP. Nejlépe SSH, ale na to jsem na českých komerčních webhostingových službách ještě nenarazil. Přitom tento protokol může sloužit například i pro GIT deployment.

Administrace webhostingu

Někdy mě opravdu udivuje, jak se poskytovatelé webhostingu chlubí kolik stovek či tisíců mají zákazníků. Když si pak koupíte jejich služby, dostanete přístup do administace, která se nezměnila od roku 95. To jim na tolika platících zákaznících nezáleží? Podívejme se na příklady.

Posoudit uživatelskou přívětivost následujících 3 známých českých webhostingů, se kterými jsem poslední měsíc pracoval, nechám na Vás. Můžete si tipnout se kterou administrací mě baví pracovat a u které je to za trest.

Active24

hosting-active24

www.active24.cz

Active24 má krásné omezení na počet souborů. Aby to bylo dobře vidět, zvýraznil jsem to červeně. Platíte si prostor na disku, ale ve skutečnosti ho můžete zaplnit jen z poloviny, protože překorčíte limit počtu souborů. Dává to někomu smysl?

Onebit

hosting-onebit

www.onebit.cz

Nemám výhrady. Asi už jste uhodli který webhosting je můj. Jedna zvláštnost, kterou jsem u konkurence nenašel: Nastavujtete si z jakých IP adres se smí přistupovat na FTP. Vydařená bezpečnostní funkce. 

C4

hosting-c4

www.webhosting-c4.cz

Zde stojí za pozornost, že celá administrace je jedna stránka. Takže kdo má úchylku ve skrolování a hledání v textu (ne, není tam žádná navigace), toto je hosting pro Vás.

Podpora

Toto je klíčová vlastnost webhostingu. Větší firmy mají online podporu 24 hodin denně. Hned z první komunikace ale poznáte kdo to dělá, protože hoto baví a hlavní je spokojenost zákazníků a naopak kdo to dělá, aby měl na nájem (neochota, za každou službu se připlácí).

Nejlepší hostingy

Podle www.hostingy.cz vypadá žebříček nejlepších hostingů následovně.

hostingy.cz

 

Podle ankety Top hostingy 2009:

hostingytop2009

 

Jaké jsou Vaše zkušenosti? 

Nejnovější články

 • Kvůli EU ruším prodej svých rozšíření

  2014-12-19

  Od 1.1. 2015 se stane prodej software do zemí EU tak složitý, že to balím. Investovat čas do doprogramování kontroly DIČ oproti VIES při vytváření objednávky a přičítání DPH, pokud jde o fyzickou osobu z EU,...

 • Teorie velikosti ňader

  2014-01-07

  Pravda, blog post o ňadrech se na tento web tématicky úplně nehodí, ale jelikož mám v hlavě myšlenku, která se mi zdá být (nebudu chodit kolem horké kaše) geniální a má drahá polovička se snaží...

 • První Český Joomla Day

  2013-12-26

  V sobotu1. března 2014 se v Praze uskuteční první Český Joomla Day. Pěkně shrnul dosavadní informace Svatopluk Vít z JoomlaPortal.cz, takže já vypíchnu jen několik bodů. Potvrzeným hostem je...

 • Jednoduchý eshop pro Joomlu s RSForm

  2013-04-23

  Nedávno jsem nasazoval jednoduché e-commerce řešení a byl jsem postaven před hotovou věc, že k tomu bude použit RSForm. Byl jsem trochu skeptický použít RSForm na platby, ale po nasazení musím...

 • Jaký webhosting vybrat pro Joomlu?

  2013-04-18

  Za nějakých 8 let, co se pohybuji kolem Joomly jsem prošel pěknou řádku poskytovatelů webhostingu. Ať už pro hostování mých webů, ale i klientů. Občas jsem opravdu překvapen za jaké služby je někdo...

Tip

Rich Snippets for VirtueMart

rich-snippets 207x207This awesome Joomla plugin adds structured data (also called Rich Snippets or meta information) about your VirtueMart products. It generates this automatically from the actual products. The best benefit is that Google can display some of these information right in the search results.

 

EasyCalc

easycalcEasyCalc is component for creating realtime calculators of any type. For example if you need to explain your customers how many time / money / gray hairs atc. they save by using your product / service, let them count it for their situation.